Filografi ortadoğuda doğmuş ve avrupadan uzak doğuya kadar yayılmış ancak yapımının zor olduğu düşüncesiyle yok olmaya yüz tutmuş bir el sanatıdır.

filografi1 filografi2 filografi3

Çivi ve tel… İkisinin maharetli ellerde şekillendiği bir el sanatı; filografi… Çivilerin arasından tellerin geçirilmesi ile objelere estetik görününüm kazandırılması işlemi olarak tanımlanan filografide, belli örgü teknikleri kullanılarak hat yazıları, simetrik desenler, amblemler, çiçekler ve çizgi film karakterleri panolar haline getirilebiliyor.Yeteri kadar uygulanmadığı için giderek yok olan bir sanattır.

Filografi Nasıl Yapılıyor?
Filografi sanatçısı önce kafasında bazı motifler tasarlıyor. Daha sonra bu motifleri oluşturmak için tahta panolar üzerine bildiğimiz çivilerini belli bir düzene göre çakıyor. Bu çiviler boyanıp verniklendikten sonra, çivilerin arasından çeşitli renklerde iplikler sıkıca geçirilerek önceden tasarlanmış motifler ortaya çıkarılıyor. Ancak bu iplik geçirme de bir ustalık gerektiriyor. Öyle rasgele bütün çivilerden aynı şekilde iplikleri geçirirseniz hiçbir şey elde edemiyorsunuz. Ayrıca bu ipliklerin hem sağlam hem kolay temizlenebilir olması ve hem de temizleme esnasında renklerinin solmaması gerekiyor.

Gerek tahta panonun ve gerekse kullanılacak ipliklerin rengi önceden sanatçı tarafından tasarlanıyor. Seçilen renklerin hem birbirine uyumlu olması hem de motifi ortaya çıkaracak şekilde olması gerekiyor. Yani ne renkler birbiri arasında boğulacak ne de çok fazla zıt renkler kullanılarak insan gözü rahatsız edilecek. Burada bütün iş sanatçının yaratıcı yeteneğine ve ustalığına kalıyor.

Son yıllarda Filografi sanatı ülkemizde tanınmaya ve ilgi çekmeye başladı. İlk önceleri Filografi sanatçıları ve filografi sanatı hakkında bir bilgiye dahi ulaşmak çok zorken şimdilerde Liselerde  el sanatları derslerinde dahi öğrencilere eğitimi verilmeye başladı.

Yurtdışından gelen yabancılarında dikkatini çeken Filografi sanatı Türkiye için yurtdışı eğitim programı olmaya aday bir sanat dalı. Filografi sanatı tarzı, bakış açısı, uygulama çeşitliliği, diğer sanat dalları ile beraber kullanılabilirliği açısından hem çok yönlü hem de çok özgün bir sanat dalı. Filografi Sanatı’nın kendini topluma tanıtmasıyla beraber başlayan, birçok etkinliklerin yapılmasıyla devam eden sanat rüzgârı Filografi eğitimi alma taleplerini de arttı. İstanbul’ da ki İSMEK’ lerin birçoğunda ders olarak verilmeye devam edilen Filografi özellikle her yıl Feshane şenliklerinde en ilgi çeken sanatlar arasında. Bunun yanı sıra Filografi sanatının birçok isim yapmış hocası kendi kişisel atölyelerinde de öğrencilere Filografi dersi veriyor. Artan yoğun ilgi İstanbul’ da Filografi ile ilgili birçok etkinlik yapılmasına vesile olmaya devam ederken hala filografi hakkında yeterli bilgiye ve eğitime sahip olunmadığı konusunda bir dizi tartışmada devam ediyor. İstanbul, Ankara, İzmir, Konya’ nın yanı sıra artık birçok Filografi sanatçısı İstanbul dışında da sergiler açmaya başladı. Yerel Medya’nın ilgisinin artması ve basında Filografi sanatına geniş yer verilmesinin yanında sanata ilginin büyük şehirlerin dışında da çok yoğun olabileceği kanıtlanmış oldu. Her geçen gün, sanata ve sanatçıya olan saygının artması toplumsal değerlerimiz ve bakış açımızın farklılaşması çok önemli bir anlam olarak kabul edilmelidir. Filografi sanatı ile ilgili çok az bilgiye sahip olduğumuzu yukarıda daha önce dile getirmiştim. Genel hakkındaki bilgi eksikliğimizin yanı sıra, Filografi malzemeleri ve yapımı hakkında da yeterli bilgiye tam sahip olamayanlar için uzmanına sorduk;

Sunta: 8mm veya 12mm kalınlıkta olması gerekir marangozlar veya filografi sanatına özel malzeme üreten özel atölyelerden temin edilebilir.

Kumaş: Kadife, deri, pelüş veya ebru teknelerinde özel olarak hazırlanmış ipek kumaşlar suntayı kaplamak için kullanılan malzemeler arasında

Çivi: 8.20 başsız olan çiviler kullanılmalı ve mutlaka çakma teknikleri konusunda uzman bir hocadan ders alınmalı.

Kargaburun: Genellikle ufak boy kargaburun kullanılır.

Yan keski: Kolay kullanımı açısından mutlaka en küçük boyu kullanılmalıdır.

Tornavida: Tornavidanın küçük boylusu fakat geniş ağızlı olanı

Kullanılır.

Çuvaldız : :Orta boy çuvaldız iğne teli örerken kullanılır.

Bakır tel:  0.30mm veya 0.35mm’ lik bobinaj teli kullanılır. Bakır tel bazı özel firmalar sayesinde istenilen renklerde hazırlanabiliyor.

Yaldız boya: Altın ve gümüş yaldız en çok tercih edilenlerdir.

Fırça: çivileri veya alt zemini boyamak için kullanılır.

Tüm bu malzemelerin yanı sıra ek olarak zımba makinesi, toz alma fırçası (pano temizliği için)kullanılan yan malzemeler arasındadır.

Filografi Çalışmalarımız

By vegacamsan In Duyurular No comments